Office 2016 Product Key microsoftkeyonline.com Windows Server 2008 Enterprise R2 key Windows Server 2008 Product Keys Office Home Business 2016 for Mac Key

Co to jest stopa zwrotu?
louis vuitton outlet chanel handbags replica prada cheap gucci scarpe louboutin mulberry outlet cheap hermes replica hermes replica louis vuitton louis vuitton replica mulberry handbags borse prada hogan outlet moncler outlet
Dzielisz się własnymi analizami = nie płacisz abonamentu! Kliknij i poznaj szczegóły. O NAS   CENNIK    
   
Dowiedz się kto jest odpowiedzialny za większość niekontrolowanych strat na Twoim rachunku. Kliknij tu i spójrz prawdzie w oczy.  
 
  Merrill Lynch, Franklin Templeton, Nomura, WIOF, SuperFund, HSBC!  

 Światowe fundusze w Twoim zasięgu!

GIEŁDA
SZKOLENIA
ARTYKUŁY
EDUKACJA
NARZĘDZIA
PO SESJI
FORUM

LOGOWANIE I REJESTRACJA

Rejestracja nowego Użytkownika

Zaloguj się w celu uzyskania szerszego dostępu:

Login:

Hasło:

zapamiętaj mnie

Zapomniałem loginu lub hasła

Rejestracja nowego Użytkownika

BIULETYN

Najnowsze informacje i artykuły w Twojej skrzynce.

Twój E-Mail:

SONDA

Czy chciałbyś otrzymywać sygnały systemu SMSem?
  Tak
  Nie
   

Zobacz zakończone sondy
 
stopa zwrotu giełda inwestowanieCo to jest stopa zwrotu?

Stopa zwrotu jest bezpośrednio powiązana z inwestycją. Inwestycja to rezygnacja z bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych, lecz niepewnych, korzyści. Te korzyści można zmierzyć właśnie stopą zwrotu.

Stopa zwrotu nazywana jest także stopą procentową z inwestycji.

Wysokość stopy zwrotu zależy od czasu (jak długo trwa inwestycja) oraz ryzyka (jak ryzykowna jest inwestycja). A więc im dłuższy czas i im większe ryzyko, tym wyższa oczekiwana stopa zwrotu.

Jeśli inwestycja byłaby wolna od ryzyka (np. w uogólnieniu lokata bankowa lub bony skarbowe), wówczas jedyna korzyść dla inwestora wynikałaby z czasu inwestycji i raczej nie byłaby wysoka. W przypadku inwestycji ryzykownej (np. w nowe przedsiębiorstwo) oczekiwana stopa zwrotu będzie bardzo wysoka (nawet kilkukrotnie przekraczająca poziom stopy wolnej od ryzyka). Jednak z uwagi na występujące ryzyko oczekiwana stopa zwrotu może znacznie różnić się od rzeczywiście osiągniętej.

Kalkulacja stopy zwrotu:

SZ = [(WKI / WPI) - 1 ] * 100%

gdzie:
SZ - stopa zwrotu,
WKI - wartość końcowa inwestycji,
WPI - wartość początkowa inwestycji.


Przykład 1
Inwestor wpłacił na lokatę 10.000zł. Po roku wypłacił 10.750zł. Jaką osiągnął stopę zwrotu?

SZ = [(10.750zł / 10.000zł) - 1] * 100% = 7,5%


Przykład 2
Inwestor wpłacił do funduszu inwestycyjnego 15.000zł. Po 3 miesiącach umorzył jednostki i otrzymał 4.000zł. Jaką osiągnął stopę zwrotu?

SZ = [(4.000zł / 15.000zł) - 1] * 100% = -73,33%
(inwestor osiągnął ujemną stopę zwrotu = stracił)


Zawsze należy podawać jaki jest okres prezentowanej stopy zwrotu. W Przykładzie 1 jest to roczna stopa zwrotu (inwestor wypłacił po roku pieniądze), a w Przykładzie 2 jesto kwartalna stopa zwrotu (inwestor wypłacił po 3 miesiącach pieniądze).

Nieraz w reklamach instytucji finansowych podawana jest stopa zwrotu bez informacji jakiego okresu dotyczy. Tymczasem osiągnięcie 987% stopy zwrotu w ciągu 15 lat nie jest niczym nadzwyczajnym, jeśli uwzględni się stopę wolną od ryzyka oraz inflację.

  Wersja do druku Wyślij stronę znajomemuKomentarze:

Twój komentarz może być pierwszy...Aby skomentować artykuł musisz być zalogowany.

 
Friends link: office-2013-professional-plus-32-bit-key windows-7-product-key windows-server-2012-r2-key server-2012-r2-standard-p-key windows-7-professional-key office-proplus-2013-vl-x64-x86-product-key Server-2008-R2-key windows-8-key server-2008-r2-iso-key windows-8-1-product-key windows-7-professional-sp1-p-key windows-8-key-sale win-8.1-Key
©2006-2011 stopazwrotu.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptacj?regulaminu.