Office 2016 Product Key microsoftkeyonline.com Windows Server 2008 Enterprise R2 key Windows Server 2008 Product Keys Office Home Business 2016 for Mac Key

Prawie wszystko o prawie poboru (PP).
louis vuitton outlet chanel handbags replica prada cheap gucci scarpe louboutin mulberry outlet cheap hermes replica hermes replica louis vuitton louis vuitton replica mulberry handbags borse prada hogan outlet moncler outlet
Dzielisz się własnymi analizami = nie płacisz abonamentu! Kliknij i poznaj szczegóły. O NAS   CENNIK    
   
Sprawdź aktualne wyniki systemów działających na FW20  
 
  Merrill Lynch, Franklin Templeton, Nomura, WIOF, SuperFund, HSBC!  

 Światowe fundusze w Twoim zasięgu!

GIEŁDA
SZKOLENIA
ARTYKUŁY
EDUKACJA
NARZĘDZIA
PO SESJI
FORUM

LOGOWANIE I REJESTRACJA

Rejestracja nowego Użytkownika

Zaloguj się w celu uzyskania szerszego dostępu:

Login:

Hasło:

zapamiętaj mnie

Zapomniałem loginu lub hasła

Rejestracja nowego Użytkownika

BIULETYN

Najnowsze informacje i artykuły w Twojej skrzynce.

Twój E-Mail:

SONDA

Czy chciałbyś otrzymywać sygnały systemu SMSem?
  Tak
  Nie
   

Zobacz zakończone sondy
 
stopa zwrotu giełda inwestowaniePrawie wszystko o prawie poboru (PP).

Nowe emisje akcji z zachowaniem prawa poboru są ostatnio zjawiskiem bardzo popularnym. Początkujący inwestorzy miewają  kłopoty z odnalezieniem się w tym procesie. W tym krótkim poradniku zawarłem najistotniejsze, moim zdaniem, zagadnienia związane z prawem poboru.

 

Czym jest prawo poboru?

Jeśli spółka decyduje się na nową emisję akcji, może w pewien sposób uprzywilejować swoich dotychczasowych akcjonariuszy. W takim wypadku decyduje się na przeprowadzenie nowej emisji akcji z zachowaniem prawa poboru (PP). Dzięki temu akcjonariusze mogą zachować proporcjonalny udział w kapitale spółki po przeprowadzeniu nowej emisji. Udziałowcy dostają bowiem możliwość objęcia nowych akcji proporcjonalnie do posiadanej wcześniej ilości akcji starych.
Otrzymanie praw poboru nie wiąże się z obowiązkiem zapisu na akcje nowej emisji to tylko przywilej, który można wykorzystać. Każdy posiadacz praw poboru może je bowiem odsprzedać na rynku w czasie gdy są one notowane.


Jak otrzymać prawo poboru?

Spółka decydując o nowej emisji ustala dzień, w którym przyznane będą prawa poboru. Zgodnie z tym w wyznaczonym dniu akcjonariusz musi być posiadaczem akcji. Nie chodzi tu jednak tylko o zakup akcji w tym dniu, ale o posiadanie pełnych praw wynikających z akcji. Należy więc mieć zapisane akcje na rachunku na 3 dni przed dniem prawa poboru (zgodnie z zasadą rozliczania transakcji giełdowych T+3). Jeśli chcemy „załapać” się na prawa poboru musimy na zamknięciu sesji na trzy dni sesyjne przed ustalonym przez spółkę dniem przyznania prawa poboru posiadać akcje na rachunku.

Skąd ten spadek ceny?

Kupno akcji, które uprawniają nas do otrzymania prawa poboru wiąże się z tym, że wartość tych praw poboru jest wliczona w aktualną cenę waloru. W momencie gdy następuje zamknięcie sesji, na której akcjonariusze muszą posiadać akcje by mieć przyznane prawa poboru (3 dni sesyjne przed ustalonym w harmonogramie emisji dniem przyznania prawa poboru), liczona jest teoretyczna wartość praw poboru i tzw. kurs odniesienia na kolejną sesję.

Kurs odniesienia jest kursem akcji obniżonym o teoretyczną wartość prawa poboru. Giełda zawsze podaje kurs odniesienia po zamknięciu sesji. Można jednak wyliczyć go sobie samodzielnie i wcale nie jest to skomplikowane.

Najpierw policzmy teoretyczną wartość prawa poboru ze wzoru:

 

V = (M-S) / (N+1)


V - teoretyczna wartość prawa poboru
M - cena rynkowa starych akcji
S - cena emisyjna nowych akcji
N - liczba praw niezbędnych do objęcia jednej nowej akcji


Przeprowadźmy przykład na podstawie emisji z prawem poboru spółki Energopol Południe.
Energopol zdecydował się przeprowadzić nową emisję akcji. Dzień ustalenia prawa poboru spółka wyznaczyła na 23 marca 2007. Każdy akcjonariusz posiadający akcje starej emisji otrzymywał jedno prawo poboru, które uprawniało go do zakupu 4 akcji nowej emisji w cenie 4 zł za sztukę. Cena na zamknięciu 20 marca (trzy dni sesyjne przed ustaleniem dnia prawa poboru) wyniosła 86 zł.

Podstawmy więc to do wzoru:

 

V = (86-4) / (0,25*+1)
V = 82 / 1,25
V = 65,6

 

* 0,25 stąd, że jedno prawo poboru uprawniało do 4 nowych akcji (patrz wzór) 

 

Jeśli mamy już obliczoną teoretyczną wartość prawa poboru, możemy obliczyć kurs odniesienia (Ko). Wystarczy odjąć od ceny zamknięcia teoretyczną wartość prawa poboru.

Ko = 86 - 65,6  

Ko = 20,4  taką wartość podała giełda jako kurs odniesienia na następną sesję.

 

Dlaczego teoretyczny kurs prawa poboru?

Kurs jest teoretyczny dlatego, że jego wyznaczenie nie oznacza, że za taką ceną będziemy mogli sprzedać posiadane prawa poboru na rynku. Czas pomiędzy otrzymaniem prawa poboru, a momentem gdy będzie notowane może sięgać kilku miesięcy. W tym okresie cena akcji może się znacząco zmienić, a tym samym zmieniać się będzie wartość praw poboru.

 

Jak zapisać się na akcje nowej emisji?

Jest kilka sposobów. Jeśli posiadamy prawa poboru otrzymane w dniu ich ustalenia, musimy dokonać zapisu przeznaczając odpowiednią kwotę na nowe akcje. Po dokonaniu zapisu nie można już z niego zrezygnować. Należy pamiętać, że pieniądze na zapis muszą znajdować się na koncie podstawowym!

Prawa poboru możemy oczywiście kupić w czasie ich notowań na rynku. W takim przypadku dokonujemy zapisu na w/w zasadach.

Możemy również dokonać zapisu w tzw. terminie dodatkowym. W tym celu musimy posiadać co najmniej jedno prawo poboru otrzymane w dniu ustalenia prawa poboru.  Następnie możemy złożyć zapis nawet na całą nową emisję. Trzeba jednak liczyć się z ogromną redukcją zleceń (często powyżej 99,9%). Wynika to z tego, że osób, które chcą w taki sposób zapisać się na nowe akcje jest sporo, a akcji nieobjętych zapisem niewiele. Do dyspozycji pozostają bowiem tylko te akcje nowej emisji, na które nie został dokonany zapis.

 

Kiedy dokonywać zapisu?

Należy bezwzględnie przestrzegać harmonogramu ustalonego przez spółkę. Zwykle zapisy na akcje nowej emisji trwają około tygodnia czasu. Jeśli w tym czasie zapomnimy o zapisie, nasze prawa poboru staną się bezwartościowe. Wynikła z tego strata jest zwykle bardzo dotkliwa. Trzeba dbać o swoje pieniądze i pamiętać o posiadanych prawach poboru. Całe szczęście dobrym zwyczajem niektórych biur maklerskich jest przypominanie klientom posiadającym prawa poboru o terminach zapisu na akcje nowej emisji.

 

DJ
Oceń artykuł:     Średnia ocena:


  Wersja do druku Wyślij stronę znajomemuKomentarze:

Twój komentarz może być pierwszy...Aby skomentować artykuł musisz być zalogowany.

 
Friends link: office-2013-professional-plus-32-bit-key windows-7-product-key windows-server-2012-r2-key server-2012-r2-standard-p-key windows-7-professional-key office-proplus-2013-vl-x64-x86-product-key Server-2008-R2-key windows-8-key server-2008-r2-iso-key windows-8-1-product-key windows-7-professional-sp1-p-key windows-8-key-sale win-8.1-Key
©2006-2011 stopazwrotu.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptacj?regulaminu.